KATYŃ…OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza mające swoją siedzibę w Warszawie działa od 1992 roku. Działa w łączności z Zakonem Pijarów w Polsce. Realizuje swoje cele i zadania w nawiązaniu do tradycji szkoły pijarskiej. Działania stowarzyszenia, mimo zróżnicowania, koncentrują się na szeroko pojętej opiece i asystencji w procesie wzrastania dzieci i młodzieży według antycznej triady – STADION, TEATR, ŚWIĄTYNIA – czyli rozwój fizyczny, intelektualno-kulturalny i duchowy.

W związku z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej Stowarzyszenie Parafiada wraz z partnerami przystąpiło do realizacji społecznego programu edukacyjnego upamiętniającego ofiary tej zbrodni – „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”.

Celem tego programu jest „uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI.”
Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę – jeden Dąb to jedno nazwisko.

W Programie uczestniczą szkoły, placówki opiekuńcze i wychowawcze, komendy policji i placówki straży granicznej, starostwa, gminy, parafie, szpitale, drużyny harcerskie, kluby, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, media lokalne z Polski i spoza jej granic.

„Program KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Edukacyjny i społeczny wymiar Programu polega także na integracji środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnych poprzez zachęcanie ich do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do narodu i państwa.”

Dzięki materiałom zebranym przez Partnerów Programu, czyli instytucje sadzące Dęby Pamięci, dotyczącym „ich” Bohatera i jego najbliższych możliwe będzie staranne opracowanie i udostępnienie w postaci cyfrowej życiorysów, zdjęć, dokumentów i informacji o katyńskich ofiarach 1940 r.

Program został doceniony przez najwyższe władze Rzeczpospolitej Polskiej. Honorowym Patronatem objął go prezydent Lech Kaczyński.

Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II

ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza