Szkoła Podstawowa 2020/21

16 czerwca ósmoklasiści z naszej szkoły wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkoły w Tereszpolu-Kukiełkach wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Dzięki wyjazdowi edukacyjnemu zorganizowanemu przez p. Renatę Makarę uczniowie mieli możliwość zgłębić swoją wiedzę z okresu II wojny światowej oraz oddać hołd ofiarom dawnego obozu koncentracyjnego. W tym celu wspólnie odwiedzono Państwowe Muzeum na Majdanku. Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1941-1944).

    

            Młodzież zwiedziła najważniejsze zabytki dawnego obozu więźniarskiego - budynki łaźni wraz z komorami gazowymi, budynki krematorium. Nie sposób było przejść obojętnie obok wielu powiązanych par butów, które są niemym świadkiem tamtej bestialskiej zbrodni. Duże wrażenie na zwiedzających wywarła instalacja będąca hołdem dla bezimiennych ofiar Majdanka. Centralny jej element stanowiła kompozycja przestrzenna z kulistych brył wykonanych z drutu kolczastego. Przed nią znajdowała się symboliczna "Księga Klepsydr"z nazwami ponad 50 narodowości więźniów obozu. Całość dopełniała muzyka, która przeplatała się  z odgłosem modlitw w kilku językach.

          Majdanek to wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić chociaż raz, aby upamiętnić ofiary nazistów, a przy okazji poznać smutne losy naszych przodków. Warto także wziąć sobie do serca słowa wyryte na jednym z pomników:

LOS NASZ DLA WAS PRZESTROGĄ, aby nigdy więcej nie dopuścić do takiej zbrodni.

            To był naprawdę udany wyjazd, podczas którego uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących wiadomości z naszej pięknej, choć bolesnej historii. Uczniowie wykazali się powagą oraz właściwym zachowaniem, na co zwrócił uwagę przewodnik oraz kierowca.  

            Wszyscy bezpiecznie wrócili do szkoły, skąd udali się do domów. Opiekę nad uczniami sprawowały p. R. Makara i p. A. Zalewa.

                                                           Aneta Zalewa 

Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II

ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza