Szkoła Podstawowa 2018/19

... między 23 a 30 marca miały miejsce wydarzenia, które na trwałe zapisały się w historii Polskiego Państwa Podziemnego. 23 marca 1943 r. o godz. 4.30 aresztowano Janka Bytnara -"Rudego" - czołowego działacza Szarych Szeregów, 26 marca - przeprowadzono słynną akcję pod Arsenałem, podczas której odbito Janka i 24 innych więźniów.

Niestety, mimo starań lekarzy "Rudego" nie udało się go uratować - skatowany podczas niezwykle brutalnego śledztwa na Szucha zmarł 30 marca 1943 r. Tego samego dnia zmarł jego przyjaciel , "Alek", ranny w brzuch podczas odwrotu spod Arsenału.

Bohaterowie tych historycznych wydarzeń  są opisani w najsłynniejszej książce czasów okupacji "Kamieniach na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Tą lekturą  podczas lekcji języka polskiego zajmowała się klasa III gimnazjum. Poruszone  losami "Zośki","Alka" a zwłaszcza "Rudego", uczennice Gabriela Borsuk, Aleksandra Kapuśniak i Amelia Marzec wykonały gazetkę poświęconą tamtym wydarzeniom. Można ją obejrzeć na głównym holu. Kontakt

Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II

ul. Szkolna 16
23-407 Tereszpol-Zaorenda
tel.: +48 84 687 6033
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-dziennik

Vulcan

Gmina Tereszpol

BIP

Biuletyn informacji publicznej

ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza